S loďkou na Váhu

Splav z Ilavy do Trenčína

Celodenný splav pre tých, ktorí sa neponáhľajú, alebo paťhodinová makačka pre športovcov.

Dĺžka trasy je 22 kilometrov. Počítajte s tým, že pri rýchlosti plavby približne 3 km/h strávite v lodi sedem hodín. K tomu budete potrebovať prestávky, keď si radi pretiahnete stuhnuté končatiny a necháte odpočinúť ramenám unaveným z pádlovania. Pri tak dlhom čase na vode sú prestávky potrebné nielen na odpočinok, ale aj na doplnenie spotrebovaných kalórií. Na čerstvom vzduchu dobré jedlo padne vhod. Pitný režim treba dodržiavať po celý deň strávený na slnku, ale piť sa dá pohodlne aj počas plavby.

Okrem už povedaného si určite budete chcieť spraviť prestávku nielen kvôli jedlu. Po niekoľkých kilometroch plavby bude na pravom brehu zaniknutá osada Pominovec. Zostal po nej už iba cintorín s malým románskym kostolíkom z 12. storočia, ktorý je ale postavený na ešte starších základoch. Kostolík sa zachoval v takmer nezmenenom stave bez neskorších stavebných úprav. Je zasvätený Jánovi Krstiteľovi.

Z obce Pominovec sa do 19. a začiatku 20. storočia zachoval iba majer, cez ktorého ruiny prechádza cesta ku kostolíku. Od rieky je cintorín s kostolom vzdialený dva kilometre.

Za ďalšou atrakciou od vody netreba chodiť tak ďaleko. Visutá lávka pri obci Kameničany sa klenie priamo nad riekou. Na tomto mieste sa určite treba vylodiť a prejsť sa po hojdajúcom sa moste.

Po ďalšej plavbe je cez rieku opäť most, tentokrát pre automobilovú dopravu. Je to most na ceste medzi Dubnicou a Bolešovom. Pri ňom na rieku nastupujú tí, ktorí si ju chcú splaviť od Dubnice.

Pri nasledujúcom cestnom moste je treba spozornieť. Pod ním je kamenný stupeň, ktorý môže predstavovať isté riziko. Je treba zastaviť na pravej strane a obhliadnuť si ho. Dá sa splaviť vľavo od stredu rieky, ale pod ním sú v riečisku betónové panely. Nie je žiadnou hanbou vystúpiť na pravom brehu a nastúpiť až pod ním. Ďalej je plavba už bez skrytých nástrah, len sa netreba približovať k pilierom diaľničného mosta. Pri ich zakladaní si budovatelia spravili pre základy ostrov z oceľových štetovníc.

Ďalší most je železničný na trati z Trenčianskej Teplej do Brumova-Bylnice. Pri ňom je nástupné miesto na splav rieky Váh z Nemšovej. Popis trasy ďalej od tohto mosta preto nájdete na stránke splavu z Nemšovej do Trenčína.